محمد  حسین محمدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ محمد حسین محمدی
آرشیو وبلاگ

مترجم سایت

      نبرد سوم (این رهی نیست که از خاطره اش یاد کنی**اين سفر همره تاريخ به جا مي ماند)
نزاع قدرت شاهزادگان سعودی و زلزله سیاسی درحکومت ریاض نویسنده: محمد حسین محمدی - ۱۳۸۸/٧/٢٥
بصیرت
مصطفی نظری
نزاع بر سر تقسیم قدرت به عنوان مسئله ای دیرینه در خاندان پادشاهی عربستان سعودی، همواره سلطنت سعودی ها را به چالش طلبیده است. بطوریکه در صورت وقوع بحران پادشاهی در عربستان ، دربار سعودی به عنوان اصلی ترین کانون بحران ساز در خاورمیانه سلطه مطلق خود را بر ریاض از دست خواهد داد.
خاندان آل سعود از سال 1932 میلادی بر عربستان حکمرانی می کنند. ملک عبدالعزیز، اولین پادشاه عربستان منشوری دارد که به نام منشور عبدالعزیز معروف است . در این منشور آمده است: « تازمانی که پسران من زنده اند قدرت به نوه هایم نخواهد رسید.» از این حیث برخلاف نظام های سلطنتی دیگر که قدرت از پدر به پسر می رسد ، درخاندان سعودی قدرت به برادران پادشاه انتقال می یابدو به همین علت است که در این کشور قبیله ای ، شاهزاده ها با پادشاهان سعودی اختلاف سنی زیادی ندارند. بنابراین بافت قدرت در عربستان سعودی پیچیده است و این پیچیدگی همواره هوس رسیدن شاهزادگان سعودی به قدرت را تشدید کرده است.
 

طی دو ساله اخیر که شاهزاده سلطان بن عبدالعزیز ولیعهد عربستان با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می کند و امیدی به بقای وی نیست، رقابت میان شاهزادگان سعودی بر سر جانشینی وی ، حکومت پادشاهی سعودی را دچار یک زلزله سیاسی کرده است. از این حیث در ادامه این نوشتار سعی می شود تا ابعاد بحران جانشین در حکومت پادشاهی عربستان مورد تبیین و تحلیل قرار گیرد.

طغیان بندر و کابوس کودتا برفراز قدرت سیاسی عربستان :
طی ماههای اخیر سران سعودی تلاش می کنند تا وضعیت خود و ریاض را آرام جلوه دهند. این در حالی است که انتشار اخبار مربوط به کودتای شاهزاده بندر بن سلطان همه معادلات را به ضرر ریاض بر هم زده است. بطوریکه آینده سلطنت پادشاهی سعودی را با وضعیتی بغرنج مواجه ساخته است. آینده مبهمی که گویا خود سعودیها نیز کم کم ناچار به پذیرش آن هستند.
در حالی از کودتای بندر بن سلطان سخن به میان می آید که وی از چندماه پیش در هیچ رسانه ای ظاهر نشده و نیزهیچ اظهار نظری نداشته است. این مسئله گمانه زنی ها در خصوص طغیان وی علیه ملک عبدالله را افزایش داده است.
بنا به گفته منابع امنیتی عربستان، بندر بن سلطان با تحریک دویست نفر از عناصر وابسته به سرویس های امنیتی و اطلاعاتی سعودی علیه حکومت ملک عبدالله قصد انجام کودتا را داشت.کودتای بندر بن سلطان در حالی صورت گرفت که پدرش" امیر سلطان بن عبدالعزیز" با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می کند و نمی تواند به مسئولیت های خود به عنوان ولیعهد رسیدگی کند و ملک عبدالله پادشاه فعلی عربستان هم هر چند از نظر جسمی سالمتر از امیر سلطان به نظر می رسد، اما او نیز از بیماری قلب و کهولت سن (‌86 سالگی ) رنج می برد .
بندر بن سلطان در صدد این بود تا با انجام کودتا ،راه رسیدن پدرش را به پادشاهی هموار نماید. تا پس از مدت کوتاهی با از میان رفتن وی بدلیل بیماری صعب العلاجش،خود زمام حکومت را به دست گیردکه در نهایت نقشه اش ،نقش بر آب شد.
کودتای بندر بن سلطان این مسئله را در صحنه سیاسی حکومت پادشاهی عربستان تداعی می کند که در آینده نیز هیچ کس نمی تواند تضمین کند که شاهزادگان سعودی که فعلا علی الظاهرمهر سکوت برلب زده اند اقدامی علیه پادشاه و ولیعهد بیمار فعلی کشور خود انجام ندهند یا حداقل پس از مرگ آنها ریاض را به صحنه تاخت و تاز قدرت تبدیل نکنند .

بحران جانشینی و جدال شاهزادگان سعودی:
براساس منشور عبدالعزیز، اولین پادشاه سعودی، بیش از نیم قرن است که سلطنت موروثی پادشاهان سعودی بر خلاف سایر کشورها، از برادر به برادر و نه پدر به پسر ادامه دارد. یکی از عواقب ادامه این مکانیزم بالا رفتن سن پادشاهان سعودی در هنگام سلطنت است. بطوریکه این مسئله در آینده به صورت یک معضل جدی سلطنت خاندان آل سعود را به کام فرو پاشی خواهد کشاند.
با توجه به تشدید بیماری «امیر سلطان بن عبدالعزیز» ولیعهد عربستان، مساله جانشینی ملک عبدالله که در اواسط دهه هشتاد عمر خود به سر می‌برد، حکومت پادشاهی سعودی را با دوره‌ای از تغییر و تحولات در سطح رهبری‌اش مواجه می سازد. به علت نبود یک چهره سرشناس و شاخص در میان خاندان سلطنتی، کشمکش و جدالی در میان شاهزادگان سعودی بر سر جانشینی ملک عبدالله جریان دارد که در ادامه، محورهای این بحران و توطئه فرزندان عبدالعزیز علیه یکدیگر برای تصاحب مناصب بلند پایه عربستان بررسی می‌شود.

الف) سلطنت خواهی خانواده سدیری‌ها؛ گسترش روند بحران جانشینی و جنگ قدرت، فرزندان «عبدالعزیز» را به چند دستگی واداشته است. برخی از آنان به مرز هشتاد سالگی رسیده‌اند، برخی واجد شرایط نیستند زیرا از مادران غیر سعودی‌اند.و برخی دیگر نیز با انتقادات‌شان از خط رسمی پیروی نمی‌کنند. این موضوع سبب شده تا فضای سیاسی سلطنت سعودی برای تصاحب تخت و تاج توسط سدیری‌ها که گروه بزرگی از فرزندان ابن سعود را تشکیل می‌دهند فراهم شود. بطوریکه کاندیداهای احتمالی جانشینی ولیعهد که عبارتند از «امیر عبدالرحمن» 78 ساله، «امیر نایف» 76 ساله، «امیرسلمان» 73 ساله و «امیر عبدالله لاله» 74 ساله هستند، همه آنها به جز «امیر عبدالله لاله» (مشاور پادشاه فعلی) از جناح «سدیری‌ها» می‌باشند.
پس از «ملک فهد» که پسر بزرگ خانواده سدیری‌ها بود، «امیر عبدالله بن عبدالعزیز» برادر ناتنی وی به پادشاهی رسید و امیر سلطان بن عبدالعزیز (ولیعهد بیمار کنونی) برادر تنی «فهد» به مقام ولیعهدی منصوب گردید. بطوریکه این مسئله مخالفت‌هایی را با پادشاهی «ملک عبدالله» در میان اعضای خانواده سلطنتی سعودی بدنبال داشت.
لذا ملک عبدالله بر آن شد تا در سال 2006 «شورای بیعت» را با حضور بیش از نیمی از برادران ناتنی و فرزندان ارشد دیگر برادرانش که یا مرده و یا دچار ناتوانی ناشی از کهولت سن بودند را تأسیس کند. این شورا که مکانیزمی برای انتصاب ولیعهد و پادشاه (در صورت عدم شایستگی) بود بطور غیر رسمی تلاشی از سوی ملک عبدالله برای مقابله با سدیری های مدعی تصاحب تاج و تخت بوده است.

ب) رقابت شاهزاده آمریکایی و شاهزاده سعودی در جنگ قدرت؛ در شرایطی که «امیر سلطان» ولیعهد عربستان با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کند و امیدی به بقای وی نیست، فرزندان سعودی برای تصاحب مسند جانشینی در تقابلی آشکار با یکدیگر قرار گرفته‌اند؛ بطوریکه این مسئله دربار سعودی را در وضعیت شکننده‌ای قرار داده است.
حکومت ریاض که کودتای بندر بن سلطان را پشت سر گذاشته این بار با جنگ قدرت میان «شاهزاده نایف» (وزیر کشور) و «شاهزاده سلمان»(امیر ریاض) بر سرجانشینی ولیعهدکنونی (سلطان بن عبدالعزیز) روبرو شده است.
بنا به گفته منابع نزدیک به دیوان پادشاهی عربستان، «ملک عبدالله» از امیر «نایف بن عبدالعزیز» وزیر کشور حمایت کرده و به صورت غیر رسمی وی را به جای «امیر سلطان» ولیعهد بیمار عربستان تعیین کرده است.
ملک عبدالله که فاقد برادر تنی است از برادران ناتنی خود که مدعی پادشاهی هستند (جناح سدیری‌ها) احساس خطر کرده است و به همین منظور روابط نزدیک و گسترده‌ای با برخی برادران ناتنی ، برادر زاده‌ها و خواهرزاده‌هایش برقرار کرده است. وی همچنین شبکه‌ای مهم از روابط با شیوخ، جناح‌های دینی و روسای قبایل و بافت‌های تکنوکرات و دیگر مذاهب ایجاد نموده است. در این راستا است که «ملک عبدالله» با هدف تقویت جناح خود، از «امیر نایف» که شخصیتی دینی و تکنوکرات است حمایت کرده است. بطوریکه در 27 مارس 2009 آژانس خبری رسمی سعودی در یک خبر کوتاه و شگفت انگیز، انتصاب «امیر نایف» وزیر کشور عربستان را به عنوان معاون دوم ملک عبدالله اعلام کرد. این مسئله از آن نشان دارد که «ملک عبدالله» بدلیل کهولت سن برای آرام نگه داشتن حکومت خود از تلاطم جنگ قدرت بر سر جانشینی ولیعهدی و حتی پادشاهی در خاندان سعودی، با انتصاب غیررسمی «نایف بن عبدالعزیز» به جای «امیر سلطان»‌ ولیعهد بیمار عربستان ، گام برداشته است.
با توجه به جایگاه نفتی ریاض (به عنوان بزرگترین کشور نفت خیز جهان) و نقش متوازن کننده‌اش در بازار نفت جهانی و همچنین موقعیت تعیین کننده عربستان در پیشبرد سیاستهای واشنگتن در خاورمیانه، جنگ قدرت در صحنه سیاسی حکومت پادشاهی سعودی، موجبات نگرانی مقامات کاخ سفید در رابطه با تعیین جانشینی ملک عبدالله و بازیگران کلیدی درعرصه معادلات قدرت عربستان را افزایش داده است. به همین منظور مقامات کاخ سفید مستقیماً در فرآیند تعیین جانشینی ولیعهد عربستان دخالت کرده و مراتب مخالفت و ناخرسندی خود را از تعیین شاهزاده نایف وزیر کشور توسط ملک عبدالله برای جانشینی پادشاه سعودی اعلام کرده اند.
شاهزاده «نایف بن عبدالعزیز» بدلیل گرایشات مذهبی (ارتباط نزدیک وی با روحانیون وهابی و هیأت‌های امر به معروف و نهی از منکر )، مورد توافق و حمایت واشنگتن نمی‌باشد. در عوض مقامات کاخ سفید با حمایت از «سلمان بن عبدالعزیز» (امیر ریاض) شاهزاده لیبرال و غربگرای سعودی بعنوان مهره‌ای شاخص در جهت جایگزینی مطلوب ولیعهدی حکومت سعودی گام برداشته‌اند.
در نتیجه صحنه سیاسی حکومت سلطنتی ریاض، شاهد نزاع بر سر قدرت بعنوان مسئله‌ای دیرینه در خاندان سعودی، میان شاهزاده نایف بن عبدالعزیز و امیر سلمان بن عبدالعزیز (شاهزاده آمریکایی) می‌باشد.

نتیجه گیری:
جنگ قدرت در میان فرزندان عبدالعزیز بر سر تقسیم قدرت و ثروت، حکومت سلطنتی سعودی را در آستانه انفجار قرار داده است. به طوریکه کودتای بندربن سلطان تنها یکی از قسمتهای اولیه این سریال است.
قدرت این دگرگونی در لایه‌های حکومت‌ ریاض در حدی است که هنوز سعودیها قدرت هضم آن را ندارند. حتی ملک عبدالله نیز نتوانست این تحولات را درک نماید و سعی کرد با انجام اصلاحاتی بی‌سابقه و ناگهانی در بخشهای مختلف اقتصادی، آموزشی، قضایی، دفاعی و اجتماعی عربستان، برای انحراف افکار عمومی این کشور و همچنین در آستانه قرار گرفتن حکومت سعودی ریاض از اضمحلال و تجزیه کاری از پیش ببرد.
به هر حال بحران تقابل قدرت در میان فرزندان عبدالعزیز بر سر تصاحب مسندهای پادشاهی و ولیعهدی ادامه خواهد یافت واین امر سبب خواهد شدتا پایه‌های سست و لرزان حکومت سعودی به فروپاشی وسقوط نزدیکتر شود.

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر جزئیات کامل “ترور سعید کریمیان” مدیر جم تی وی + تصاویر اسرائیل از این آمار متنفر است!!! دستگیری عوامل کودتای ترکیه +عکس عکس/ اجساد کشته‌شدگان توسط ارتش ترکیه اولین تصویر اردوغان بعد از کودتا از شکست کودتای ترکیه خوشحال شویم یا پیروزی کودتا روایت تصویری از کودتای شبانه در ترکیه ماجرای پست اینستاگرامی محسن رضایی/ جانباز صد در صد یا شهید زنده؟ انتخاب آیت‌الله جنتی تو دهنی خبرگان پنجم به انگلیس بود آیت‌الله جنتی رییس مجلس خبرگان شد/ موحدی‌کرمانی و هاشمی‌شاهرودی نواب‌رئیس شدند

دیکشنری

کلمات کلیدی وبلاگ عکس (۸۳٤) سیاست (٧٢٤) مذهبی (٥٧٠) امام خامنه ای (٢٧٠) شهدا (٢٤٤) بین الملل (٢٢٤) اهل بیت (ع) (۱٤٥) دفاع مقدس (۱٤٢) صهیونیست (۱۳۸) فتنه (۱٢٥) نظامی (۱۱٧) پزشکی (۱۱۱) اجتماعی (۱٠٦) علمی (۱٠٠) امام خمینی (٩٧) تروریسم (٩٢) امنیتی (٩٢) اقتصاد (٩۱) تاریخی (۸۸) محیط زیست (۸۸) بیداری اسلامی (٧۸) سینما و تلوزیون (٧٦) فرهنگی (٦۳) وهابیون (٥٩) جریان انحرافی (٥٧) انقلاب اسلامی (٥٤) حجاب و عفاف (٥۳) ورزش (٤٦) فرهنگ غرب (٤۱) خبری (۳٩) دانشگاه (۳۸) شعر (۳٧) ازدواج (۳٦) نفاق (۳٥) عجایب (۳٥) حوادث (۳٤) آخرالزمان (۳۳) فرقه های ضاله (۳۳) فراماسونری (۳٢) انتخابات (۳۱) تکنولوژی (۳۱) جنگ نرم (۳٠) فلسطین (٢٧) حزب الله (٢٧) قرآن مجید (٢٧) بقیة الله الاعظم(عج) (٢٦) ولایت فقیه (٢٥) اطلاعات عمومی (٢٢) ایران (٢٢) سید حسن نصرالله (٢۱) هنر (٢٠) کاریکاتور (۱٩) تاریخ اسلام (۱٩) شیطان پرستی (۱٧) فیلم (۱٤) طنز (۱٤) دانلود (۱۳) هسته ای (۱۳) تهاجم فرهنگی (۱۳) اخلاقی (۱٢) بهائیت (۱۱) شهادت (۱٠) دکتر علی شریعتی (٩) استاد شهید مرتضی مطهری (٩) حدیث (۸) زندگینامه ائمه اطهار(ع) (۸) صوت (٧) موبایل (٦) بسیج (٦) افسانه هولوکاست (٦) مجلس شورای اسلامی (٥) موسیقی (٥) تروریست (٤) داستان کوتاه (٤) قوه قضائیه (٤) دشمن شناسی (۳) امر به معروف نهی از منکر (۳) صنعتی (۳) مناجات (۳) شهید محمد رضا طرازی (۳) معماری (۱)
دوستان من عصر59 یاران رهبر مشرق نیوز جوان آنلاین روزنامه کیهان امام صدر نیوز فدایی سید علی شهید محمد رضا طرازی فطرس(پايگاه هاأت رایةالعباس) حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری داستان های پند آموز قرآنی باشگاه خبرنگاران جوان نقشه آنلاين مشهد خبرگزاری فارس سایت گرداب پرشين بلاگ سایت تبیان مبارز كليپ مدافع کلیپ جهان نیوز فطرسیان رجانیوز فاخته فاصله