محمد  حسین محمدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ محمد حسین محمدی
آرشیو وبلاگ

مترجم سایت

      نبرد سوم (این رهی نیست که از خاطره اش یاد کنی**اين سفر همره تاريخ به جا مي ماند)
طائب: روایت مورد استناد هاشمی از جعلیات معاویه است نویسنده: محمد حسین محمدی - ۱۳۸۸/۱٠/۳

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه روایتی که در مشهد مطرح شده هیچ سندی ندارد تصریح کرد: این مطلب به نقل از راوی‌ای که سندیت روایات نقل شده ایشان معمولا مورد تامل قرار می‌گیرد بیان شده است و احتمالا این مطلب از جعلیات معاویه است که با رفتار علی‌(ع) کاملا متناقض است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی طائب استاد حوزه و دانشگاه ظهر امروز چهارشنبه در مراسم عزاداری سالار شهیدان ، طی سخنانی به بررسی برخی شبهاتی طی هفته‌های اخیر پرداخت و تاکید کرد:هرچند که از نظر عملی این شبهات تاثیری بر افکارعمومی و انتخاب مردم ندارد ولی به هرحال از لحاظ فکری مطرح است. 

وی افزود: اخیرا هاشمی رفسنجانی در یک سخنرانی در مشهد به مطلبی درباره امیرالمؤمنین امام علی (ع) استناد کرده که پیامبر اکرم(ص) به ایشان فرموده‌اند اگر مردم شما را نخواستند، اقدام نکن.


*علل طرح شبهات در شرایط کنونی چیست؟
این استاد حوزه و دانشگاه در بررسی علل طرح این‌گونه مسائل در فضای کنونی جامعه ادامه داد: ‌این روایت را خوانده‌اند تا بگویند که اگر اکنون مردم ما را نمی‌خواهند باید کنار برویم. در حقیقت علیه یک جریان سیاسی چنین القا کنند که مردم شما را نمی‌خواهند بیهوده تلاش نکنید. 

وی با اشاره به سوابق تاریخی و مستندات عقلی و فقهی درباره این حدیث خاطرنشان کرد: در مورد این روایت سه موضوع قابل بررسی است، اول اینکه آیا اصل این روایت صحیح است یا خیر؟ دوم اینکه اگر درست است وجه صدور آن چه بوده است؟ و دیگر این که آیا این روایت با شرایط کنونی و در زمان حال جامعه ما انطباق دارد یا خیر؟ 

حجت الاسلام والمسلمین طائب با بیان اینکه اگر پیامبر اسلام سخنی را به حضرت علی(ع) فرموده باشد این سخن باید به خوبی برای مردم تبیین شود یادآور شد: این سخن را اگر امام علی‌(ع) بگوید از او نمی‌پذیرند بنابراین باید بگویند که پیامبر چنین فرمودند. پس باید مشخص شود این مطلب که پیامبر به امام علی‌(ع) گفته باشد که اگر تو را نخواستند اقدام نکن، مربوط به مردم است و یا مربوط به حضرت امیر‌المؤمنین؟ 

این استاد حوزه و دانشگاه درباره چگونگی تطابق این روایت با زمان حال اظهار داشت: در این شرایط این سخن منطقی هم نیست چون بحث بر سر حاکمیت است و نه تبلیغ، بیان حقایق و یا انتشار فرهنگ، در این خصوص یک زمانی پیامبر اکرم(ص) به مردم می‌فرماید که اگر به من تعهد دارید و بخواهید به این تعهد عمل کنید باید با علی (ع) باشید، که بیان این سخن برای تمام مردم چه موافق و چه مخالف تفاوتی ندارد. اما زمانی که قرار است این نکته اجرایی شود یک محاسبه عقلانی پیش می‌آید که اگر مردم علی‌(ع) را نخواهند نمی‌شود اقدامی انجام داد. یعنی اینکه مثلا تمام مردم بگویند علی‌رغم اینکه پیامبر اکرم این نکته را فرموده اما ما علی را نمی‌خواهیم در این شرایط کاملا مشخص است که امام علی‌(ع) نیز اقدامی نخواهد کرد چون می‌خواهد به حکومت برسد اما مردم اجازه نمی‌دهند.پس در جایی که مردم اعتنایی به سخن پیامبر نداشته و علی(ع) را نمی‌پذیرند به عنوان یک امر بدیهی و عقلی علی‌(ع) نمی‌تواند حکومت کند اینجا دیگر روایت و توصیه پیامبر(ص) نمی‌خواهد.

*استناد به مطالب مجعول و تامل‌انگیز
وی با بیان اینکه این روایتی که در مشهد مطرح شده هیچ سندی ندارد تصریح کرد: این مطلب را سید بن طاووس در ضمن یک مطلبی بیان کرده است اما سید بن طاووس نقل مطالب بدون سند قوی و معتبر فراوان دارد، یعنی آن‌طور که پیداست احتمالا این مطلب از جعلیات معاویه است که با رفتار علی‌(ع) کاملا متناقض است. 

حجت‌الاسلام والمسلمین طائب در ادامه سخنان خود گفت: در هر صورت باید مشخص شود که حد این نخواستن که در این روایت به آن اشاره شده کجاست، امروز در دنیا برای این مسئله اقلیت و اکثریت را مطرح می‌کنند، یعنی اگر اکثریت مطلبی را قبول نداشته باشند باید آنرا کنار زد اما سئوال این است در زمانی که امیرالمؤمنین، به حکومت رسیدند آیا اکثریت ایشان را می‌خواستند یا خیر. 

وی با بیان اینکه پشت حکومت اسلامی فقه قرار دارد که نمی‌توان آنرا با یک روایت بی‌سند خراب کرد، تصریح کرد: آنچه در اسلام برای حاکمیت وجود دارد فئه یا گروه است یعنی تعدادی از افراد که بتوان با آن در قله حاکمیت اسلامی قرار گرفت و به وظیفه خود در قبال آن عمل کرد. اگر به وظیفه خود عمل کردیم هر کسی که در مقابل آن ایستاد باید با آن برخورد کرد. رسول اکرم نیز زمانی که وارد مدینه شد اکثریت را همراه با خود نداشت. 

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: البته وظیفه علی‌(ع) در صورتی که فئه یا گروه داشته باشد، اقدام است .یعنی در اسلام فئه مبنای عمل است و اکثریت مطرح نیست. 

وی تاکید کرد: اگر فئه را به معنی اکثریت تلقی کنیم بی‌تردید هم آیاتی از قرآن را نادیده گرفته‌ایم و هم عمل علی‌(ع) را باطل خوانده‌ایم چون عموما حضرت با فئه اقل اقدام می‌کردند، حتی خود پیامبر(ص) نیز چنین وضعیتی داشت. 

حجت الاسلام والمسلمین طائب با تاکید بر این نکته که ‌امام علی‌(ع) همیشه در مقابل معاویه در اقلیت بود، اما بعضا این نکته مطرح شده که مگر چنین حدیثی را می‌شود جعل کرد؟گفت: برخی روایات حتی در کتاب کافی نیز وجود دارد که اعتبار قوی نداشته وقابل تامل است.

* باید نظر اکثریت را تمکین کرد
وی با طرح این سئوال که اساسا این روایت چه ارتباطی با زمان کنونی دارد اظهار داشت: اکنون تمام دنیا فهمیده‌اند که در انتخابات ایران تقلبی صورت نگرفته است، در انتخابات اکثریتی نزدیک به 25 میلیون نفر به یک کاندیدا رای دادند و در مقابل شما که این روایت را خوانده‌اید جزء آن 13 میلیون هستید که در اقلیت قرار دارید اما کجای دنیا چنین گفته‌اند که اگر اقلیت فردی را نخواست باید برود؟ 

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به این که گفته شده که این مطلب به نص قرآن توجه دارد،‌ادامه داد:به آقایان عرض می‌کنیم در طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای ما ثابت شده عده‌ای زمانی به قرآن عمل می‌کنند که به نفع آنها باشد،‌ برخی بزرگان هم بودند که زیاد به قرآن استناد می‌کردند. اما زمانی که دستگاه‌های اطلاعاتی به سراغ مهدی هاشمی رفتند فریاد برآورد که این دستگاه اطلاعاتی روی ساواک را هم سفید کرده‌اند، بر اساس نظر این افراد اگر فرزند دیگران فساد کرد، باید با آنان برخورد کرد.اما اگر به سراغ بستگان خودشان بروند چنین می‌‌گویند که پیامبر فرمودند که اگر مردم شما را نخواستند اقدامی نکنید. 

حجت الاسلام والمسلمین طائب با بیان اینکه این افراد باید قبول کنند که دنیا قواعدی دارد یادآور شد: یکی از این قواعد احترام به اکثریت است، اکنون نیز 25 میلیون نفر رای داده‌اند و آنان در اقلیت قرار دارند. پس بهتر است به سخن رسول‌الله عمل کنند و حالا که مردم آنان را قبول ندارند، بروند. 

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه یادآور شد: سخنران مشهد در این زمینه چنین مطرح کردند که حضور مردم در خیابان‌ها ما را نیز به تردید انداخت. حتی اگر مردم تردید داشتند شما نباید در نماز جمعه بیان می‌کردید که مردم تردید دارند،‌ با این حال بیان این روایت بدون سند به چه دلیل انجام شد. با یک روایت بی‌سند که نمی‌توان حقایق و معارف قرآن را نادیده گرفت. 

وی با طرح این سئوال که امیرالمؤمنین با چه حجتی در صفین حاضر شد، گفت: مگر در طول تاریخ انبیاء همواره اکثریت را با خود داشتند که اقدام کردند؟ البته اگر فئه داشتند باید اقدام می‌کردند، اما اگر فئه و آن گروه اندک و اقلیت را نمی داشتند بدیهی بود که نمی‌توانستند کاری انجام دهند. 

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه یادآور شد: طرح این گونه روایات برای فلج کردن نظام جمهوری اسلامی و از کار انداختن آن است. 

حجت الاسلام والمسلمین طائب به واقعه کربلا اشاره کرد و اظهار داشت: کاملا مشخص بود که امام حسین(ع) نیرو نداشته و در اقلیت بود، اما چون برای احقاق حق فئه داشت، با همان 72 یار خود به کربلا رفت، قیام کرد و در نهایت نیز به شهادت رسید. اما همان فئه اندک اباعبدالله بسیارارزشمند، تاریخ ساز، هویت بخش و درمسیر بشریت اثرگذاربود. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: بحمدالله در شرایط کنونی اکثریت و قاطبه مردم ما با اندیشه‌ها و آرمان‌های امام و مقام معظم رهبری همراهی داشته و مدافع حریم نظام و ولایت فقیه هستند. واکنش‌های غیرتمندانه اخیر میلیونی مردم به جسارت‌ها و اهانت‌ها به ساحت امام راحل و ولایت فقیه خود نشانگر همین معنا است.

منبع: فارس

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر جزئیات کامل “ترور سعید کریمیان” مدیر جم تی وی + تصاویر اسرائیل از این آمار متنفر است!!! دستگیری عوامل کودتای ترکیه +عکس عکس/ اجساد کشته‌شدگان توسط ارتش ترکیه اولین تصویر اردوغان بعد از کودتا از شکست کودتای ترکیه خوشحال شویم یا پیروزی کودتا روایت تصویری از کودتای شبانه در ترکیه ماجرای پست اینستاگرامی محسن رضایی/ جانباز صد در صد یا شهید زنده؟ انتخاب آیت‌الله جنتی تو دهنی خبرگان پنجم به انگلیس بود آیت‌الله جنتی رییس مجلس خبرگان شد/ موحدی‌کرمانی و هاشمی‌شاهرودی نواب‌رئیس شدند

دیکشنری

کلمات کلیدی وبلاگ عکس (۸۳٤) سیاست (٧٢٤) مذهبی (٥٧٠) امام خامنه ای (٢٧٠) شهدا (٢٤٤) بین الملل (٢٢٤) اهل بیت (ع) (۱٤٥) دفاع مقدس (۱٤٢) صهیونیست (۱۳۸) فتنه (۱٢٥) نظامی (۱۱٧) پزشکی (۱۱۱) اجتماعی (۱٠٦) علمی (۱٠٠) امام خمینی (٩٧) تروریسم (٩٢) امنیتی (٩٢) اقتصاد (٩۱) تاریخی (۸۸) محیط زیست (۸۸) بیداری اسلامی (٧۸) سینما و تلوزیون (٧٦) فرهنگی (٦۳) وهابیون (٥٩) جریان انحرافی (٥٧) انقلاب اسلامی (٥٤) حجاب و عفاف (٥۳) ورزش (٤٦) فرهنگ غرب (٤۱) خبری (۳٩) دانشگاه (۳۸) شعر (۳٧) ازدواج (۳٦) نفاق (۳٥) عجایب (۳٥) حوادث (۳٤) آخرالزمان (۳۳) فرقه های ضاله (۳۳) فراماسونری (۳٢) انتخابات (۳۱) تکنولوژی (۳۱) جنگ نرم (۳٠) فلسطین (٢٧) حزب الله (٢٧) قرآن مجید (٢٧) بقیة الله الاعظم(عج) (٢٦) ولایت فقیه (٢٥) اطلاعات عمومی (٢٢) ایران (٢٢) سید حسن نصرالله (٢۱) هنر (٢٠) کاریکاتور (۱٩) تاریخ اسلام (۱٩) شیطان پرستی (۱٧) فیلم (۱٤) طنز (۱٤) دانلود (۱۳) هسته ای (۱۳) تهاجم فرهنگی (۱۳) اخلاقی (۱٢) بهائیت (۱۱) شهادت (۱٠) دکتر علی شریعتی (٩) استاد شهید مرتضی مطهری (٩) حدیث (۸) زندگینامه ائمه اطهار(ع) (۸) صوت (٧) موبایل (٦) بسیج (٦) افسانه هولوکاست (٦) مجلس شورای اسلامی (٥) موسیقی (٥) تروریست (٤) داستان کوتاه (٤) قوه قضائیه (٤) دشمن شناسی (۳) امر به معروف نهی از منکر (۳) صنعتی (۳) مناجات (۳) شهید محمد رضا طرازی (۳) معماری (۱)
دوستان من عصر59 یاران رهبر مشرق نیوز جوان آنلاین روزنامه کیهان امام صدر نیوز فدایی سید علی شهید محمد رضا طرازی فطرس(پايگاه هاأت رایةالعباس) حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری داستان های پند آموز قرآنی باشگاه خبرنگاران جوان نقشه آنلاين مشهد خبرگزاری فارس سایت گرداب پرشين بلاگ سایت تبیان مبارز كليپ مدافع کلیپ جهان نیوز فطرسیان رجانیوز فاخته فاصله