تحریف نام خلیج فارس در نشریه مدیر عامل متروی تهران

در حالی که تاخیر و توقف‌های طولانی، آتش‌سوزی در واگن‌ها و حادثه در ایستگاه‌های مترو، انتقادات بسیاری را به مدیران آن وارد کرده، گاف جدید نشریه راه آهن شهری تهران و حومه(مترو) پرده از سهل‌انگاری مدیران آن کنار زده است.

بر این اساس، خبرنامه "همسفر" که به مدیر مسئولی جعفر ربیعی، مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران منتشر می‌شود، اقدام به درج تصویری از منطقه ساحلی "خلیج فارس" در کشور امارات کرده که موید ادعای بی‌اساس کشورهای عربی درباره این دریاست.

این عکس که در صفحه 14 ماهنامه مترو و به بهانه آشنایی با "متروی دبی(امارات متحده عربی)" منتشره شده، خلیج فارس را با عبارت "Arabian Gulf"(خلیج عربی) درج کرده است.

برای مشاهده بزرگتر تصویر، بر روی آن کلیک کنید.

اقدام تامل‌برانگیز انتشار نشریه تحت مدیریت ربیعی در حالی است که دولت‌های عربی در سال‌های اخیر تلاش های زیادی برای "تغییر نام خلیج همیشه فارس به خلیج عربی" انجام داده‌اند و مانع از طرح نام "خلیج فارس" در رسانه‌های خود شده‌اند.

اما مسئولان کشورمان با تکیه بر اسناد تاریخی، به صراحت ادعای کشورهای عربی و بویژه امارات را رد کرده‌ و آن را بی پایه خوانده‌اند.

با این اوصاف، درج تصاویر و اخبار متناقض با هویت تاریخی و خواسته ملت ایران و در عین حال مطابق با ادعای کشورهای عربی درباره خلیج فارس، آن هم در نشریات داخلی موضوعی مبهم و معنادار تلقی می‌شود.

البته مسئولان نشریه همسفر تاکنون درباره علت این اقدام توضیح نداده‌اند، اما انتظار می رود که ربیعی برای حرکت سوال برانگیز نشریه تحت مدیریتش، برخلاف آنچه درباره مشکلات اخیر مترو گفته، دلایل قانع کننده‌ای ارائه دهد.

گفتنی است، پیش از این نیز، یکی از روزنامه‌های نزدیک به شهرداری تهران، اقدام به انتشار نقشه‌ای از ایران با عبارت "خلیج عربی"! در صفحه نخست خود کرده بود.

این رفتارهای "معنادار" رسانه‌ای، اخیرا در "روزنامه خبر" هم تکرار شد و مسئولان این روزنامه به بهانه انتشار گزارشی از وضعیت نفتی خاور میانه و نسبت آن با بحران اقتصادی جهانی، در یک حرکت سوال برانگیز، اقدام به انتشار نقشه تجزیه شده ایران بر مبنای طرح پیشنهادی وزارت دفاع امریکا کرد.


 
منبع: شبکه ایران
/ 0 نظر / 10 بازدید