حدیث / کسانی که باید پی کسب دانش باشند و آنها که نباید باشند

پیامبر خدا حضرت محمد صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم: هر که دانش را براى خدا بیاموزد، به هیچ بابى از آن نرسد مگر این که بیش از پیش، خود را حقیرتر بیند، با مردم افتاده‌‏تر شود، ترسش از خدا بیشتر گردد و در دین کوشاتر شود.
چنین کسى از علم بهره‌‏مند مى‏‌شود. پس، باید آن را بیاموزد.
امّا کسى که دانش را براى دنیا و منزلت یافتن نزد مردم و موقعیت یافتن نزد سلطانو حاکم فرا گیرد، به هیچ بابى از آن نرسد مگر این که خود بزرگ بین‌‏تر شود و بر مردم بیشتر بزرگى فروشد و از خدا بیشتر غافل شود و از دین بیشتر فاصله گیرد.
چنین کسى از دانش سود نمى‏‌برد؛ بنابراین، باید (از تحصیل دانش) خوددارى ورزد و علیه خود حجّت و پشیمانى و رسوایى در روز قیامت فراهم نیاورد.

متن حدیث:

رسولُ اللّه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم: مَن طَلَبَ العِلمَ للّه‏ِ لَم یُصِبْ مِنهُ بابا إلاّ ازدادَ بهِ فی نَفسِهِ ذُلاًّ ، وفی النّاسِ تَواضُعا ، وللّه‏ِ خَوفا ، وفی الدِّینِ اجتِهادا ، وذلکَ الّذی یَنتَفِعُ بِالعِلمِ فَلیَتَعَلَّمْهُ ، ومَن طَلَبَ العِلمَ لِلدّنیا والمَنزِلَةِ عِندَ النّاسِ والحَظوَةِ عِندَ السُّلطانِ لَم یُصِبْ مِنهُ بابا إلاّ ازدادَ فی نَفسِهِ عَظَمَةً ، وعَلى النّاسِ استِطالَةً ، وبِاللّه اغتِرارا ، ومِنَ الدِّینِ جَفاءً ، فذلکَ الّذی لا یَنتَفِعُ بِالعِلمِ ، فَلْیَکُفَّ وَلُیمسِکْ عَنِ الحُجَّةِ عَلى نَفسِهِ ، والنَّدامَةِ والخِزیِ یَومَ القِیامَةِ.

/ 0 نظر / 24 بازدید